Патент и патентоване - какво е важно да знам?
Мога ли да защитя идея или концепция от копиране?
Какво е патент?
Патентът осигурява монопол върху патентования продукт (изделие или метод). Специфичното значение на термина "патентоване" е свързано с признаването на изключително право върху изобретение в две форми: издаване на патент или регистрация на полезен модел.
• Патентът е традиционна форма на закрила със срок на валидност максимум 20 год. Процедурата по издаване включва проверка по същество и продължава няколко години.
• Полезният модел (т. нар. "малък патент") се издава бързо по регистрационна процедура. Полезните модели имат срок на действие до 10 год. и някои ограничения в обхвата - например методи не могат да бъдат регистрирани като полезни модели.
Какво е патент на име, лого, название или дизайн?
Често под “патентоване” или "регистрация на патент" се разбира най-общо придобиване на права върху различни видове обекти на интелектуалната собственост, например:
- Когато под “патентоване на дизайн” се разбира регистрация на външния вид на продукт или част от него, то закрила се предоставя чрез “регистрация на промишлен дизайн”.
- Когато “дизайн” представлява създадена емблема, лого, друг образ или знак, включително и изписването на думи или части от тях със създадени за тази цел писмени знаци (но не и цели шрифтове), то закрилата следва да бъде чрез “регистрация на марка“.
- Отделно, авторството на дизайна, като резултат от творческа дейност е защитено с авторски права, които (в зависимост от редица фактори) могат да принадлежат на различни лица.
Притежателят на патент има право
• да използва патентованото изобретение
• да забрани на друг да го използва
• да се разпорежда с патента
Патентоване на идея
За да се установи дали една идея или концепция подлежи на патентна закрила трябва да се отграничат “абстрактна идея” от “конкретна идея". Необходимо е да се определи дали са налице изискванията за патентоспособност (чл. 6 от ЗПРПМ) и дали идеята не попада в изрично посочените в закона изключения - например метод за лечение.
• Абстрактната идея е най-обща концепция, представа или замисъл. В този им вид “идеите” не подлежат на патентоване. Например, идеята за продукт "модулна мандра" е абстрактна доколкото не включва конкретни характеристики, например: вид, размер, брой на модулите, разположение, начин на взаимодействие и/или връзки помежду им.
• Патентоспособната идея предполага възможност за конкретно изпълнение, макар все още неосъществено. Всеки конкретен начин за изпълнение на идеята може да бъде защитен.
Възможно е в един патент да бъдат защитени повече от един вариант на изпълнение - в примера с модулната мандра това биха могли да бъдат например различен брой на модулите, варианти на разположението им или диапазони в размерите. Законът, също така, предоставя възможност за зарила на повече от едно изобретение в един патент - ако е изпълнено изискването за единство.
Патентоване на софтуер и правила за дейност
Кога и как е възможно издаването на патент или регистрацията на полезен модел за софтуерен продукт или схема за дейност?
Как се издава патент и колко струва?
• Обхватът на правна закрила се определя от претенциите.
• Патентното описание и чертежите служат за тълкуване на претенциите.
Международна закрила
Практическо значение за българските предприемачи имат основно три подхода за международна закрила:
Международна заявка по Договора за патентно коопериране (Patent Cooperation Treaty, PCT) не е равнозначна на "световен патент" - по същество представлява улеснение, при което част от процедурата се изпълнява пред международен орган с унифицирани изисквания.
За допълнителна информация можете да се свържете с нас [контакти]
Има ли "световен патент"?
Закрилата на индустриалната собственост, включително патентите, е на териториален принцип, т.е. патентът важи само за държавите, в които е признат. Към настоящия момент няма "световен патент" с единно действие във всички държави по света.
Изображение: PEXELS, Creative Commons Zero (CC0) license