Интелектуалната собственост в онлайн бизнеса

Патентоване на софтуер и правила за дейност (бизнес методи)
Софтуерни патенти
В онлайн света огромна част от новите технологии са софтуерни продукти, но както е известно, сами по себе си, компютърните програми не са патентоспособни. Възможно е обаче, софтуер да бъде патентован като част от друг (патентоспособен) продукт.

Технически ефект (резултат)
Т. нар. „технически ефект“ е налице, например, когато съотношението в размера на две иконки се променя в зависимост от съотношението на броя „кликвания“ или докосвания върху всяка от тях, т.е. има "материален резултат" върху екрана на устройството.
Новост, промишлена приложимост и изобретателска стъпка
Докато преценката за новост и промишлената приложимост е универсална, то изобретателската стъпка е реалният, труден за преодоляване проблем при патентоването на софтуер.
За да е налице изобретателска стъпка, техническият резултат не трябва да е очевиден за средния специалист в областта, т.е. не трябва да произтича по очевиден начин от текущото състояние на техниката – какъвто би бил случая със съотношението в размера на иконите в примера по-горе (в зората на графичните интерфейси, обаче, за същия ефект вероятно щеше да бъде прието, че е налице изобретателска стъпка).
Патентоване на бизнес методи

Пример от практиката е наскоро регистрираната за наш клиент СИСТЕМА ЗА ДИГИТАЛНА ОБРАБОТКА И СЪХРАНЕНИЕ НА СЧЕТОВОДНИ ДАННИ [PDF, 660 KB].
Запазване в тайна
Разбира се, както в традиционните индустрии, запазването в тайна е приложимо – когато онлайн средата не ограничава практически приложението на този способ.
Авторски права и дизайн
Авторско право
Авторското право е иманентна част от онлайн бизнеса. В обхвата на закрила попадат произведения като статии, снимки, видео, описания, тестове и ревюта на продукти (доколкото не представляват единствено изброяване на технически спецификации), компютърни програми, дизайн, графично оформление и т.н.
По-особено е положението с рекламните текстове и заглавия - за да разполагат с автроскоправна закрила, те трябва да имат характера на „произведения“. Когато са от една дума или представляват кратък слоган е по-ефективно да се регистрират като търговски марки.
Промишлен дизайн
Двете системи – авторскоправната и промишленият дизайн - действат синергично спрямо формата (резултата) от авторския труд, но докато авторскоправната закрила се отнася до произведенията като такива, промишленият дизайн закриля продукти на промишлеността.
Чии са правата?
Следователно, изграждането на онлайн бизнеса трябва да бъде надлежно документирано относно режима, при който се създават произведенията, включително в трудови договори, длъжностни характеристики, договори за създаване на произведение в режим на поръчка, приемно-предавателни протоколи, съответни платежни документи.
Домейн имената като бизнес идентификатори
Домейн и бранд
Очевидно е, че когато домейн името съвпада с бранда на онлайн магазина или на предлаганите стоки/услуги, регистрацията като търговска марка е удачна, дори задължителна форма на закрила (процедура по регистрация в България).
В тези случаи, от гледна точка на интелектуалната собственост, домейните и търговските марки са функционално свързани по отношение идентификацията на доставчика /търговеца/.
Описателен домейн
Поради високата степен на сходство между описателните домейни, както и обичайно високата степен на сходство/идентичност на предлаганите чрез тях стоки или услуги, отличаването и съответно - запаметяването им е затруднено.
Ето няколко примера:
kartachi.org | krtachite.com | kurtia.com | kartacha.com
Закрилата се осъществява чрез регистрация, която включва допълнителни елементи, съответно:
Придобита отличителност
За българските потребители, пример за такъв домейн е mail.bg – едва ли някой би си помислил, че става дума за „Български пощи“ или сайт на куриерска компания например. Това обаче не се отнася до mail.com, предлагащ идентични услуги.
Домейн и фирма
Както е известно, предназначението на фирменото наименование е да отличава субекта (търговец, страна по сделката), а не предлаганите от него стоки или услуги (предмет/обект на сделката).
Възможно е обаче фирмата - изцяло или част от нея - да бъде използвана с функцията на търговска марка, включително и чрез домейн, както и конфликти въз основа на подобно използване – вижте повече за проблемите между търговски марки и фирмени имена.
Някои специфични случаи
Арбитриране на домейн
Интересно, както от правна, така и от практическа страна е т. нар. „арбитриране на домейни“. Арбитрирането е встрани от фокуса на тази публикация, но поради важността предлагам няколко препратки, които разглеждат въпроси свързани с темата:
Арбитражът при спорове за домейн имена - механизъм за саморегулиране на отношенията в Интернет по повод на конфликтите между домейни и търговски марки, Димитрина Бояджиева, © 2017
Защита на търговска марка срещу недобросъвестна регистрация на домейни, Мартин Захариев, © 2017
ДОМЕЙН ИМЕНА - Субективни права върху домейни и възможности за правно регулиране, Ирина Цакова, © 2012
Онлайн реклама
Кога рекламата с ключови думи се превръща в нарушение на права върху търговска марка?
Рекламата с ключови думи като правонарушение, Евгения Ганчева, © 2014
Изображение: PEXELS, Creative Commons Zero (CC0) license
Notes:
- Вж. чл. 41 и 42 от Закон за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). ↩